+386(0)1 5800 500 info@zgnl.si

1. 9. 2020
~
Mladostniki v domu ZGNL bivajo na treh lokacijah: Vojkova 74, Dijaški dom Vič in mladinsko stanovanje na Ulici Hermana Potočnika 9.

Pravila življenja in dela v domu so spremenjena in prilagojena razmeram, ki so pogojene z Covid 19. V primeru kršitve pravil, se otroku oziroma mladostniku/dijaku ukine možnost bivanja v domu za teden dni.

I. DOMSKA PRAVILA, ki veljajo v obdobju razglašenih izrednih ukrepov za preprečitev okužbe s koronavirusom

1. Namestitev v sobe ter pravila učenja in življenja v domu
• Otroci/mladostniki so nastanjeni v sobe po razporedu.
• Učenje poteka individualno v otrokovi/mladostnikovi sobi. Individualna učna pomoč se izvaja v dnevni sobi, vzgojitelj in otrok/mladostnik upoštevata higienska pravila smiselno.
• Obiski v sobah niso dovoljeni.
• Otroci/mladostniki so zadolženi, da sobo pogosto zračijo in čistijo.
• Odpadke dijaki ločujejo in jih sami odnašajo v ločevalne zabojnike. Temeljito čiščenje in razkuževanje opravljajo čistilke.
• Izhodi so, na njih se mladostniki vedejo odgovorno in po navodilih, ki veljajo za preprečevanje okužbe.
• V domu potekajo interesne dejavnosti, pri katerih se otroci/mladostniki medsebojno družijo, število je omejeno na 10.
• Otroci/mladostniki se lahko zadržujejo pred domom, vendar morajo upoštevati varnostno razdaljo in ob nadzoru vzgojitelja.
• Vzgojitelji praviloma ne vstopajo v otroške/mladostniške sobe.
• Maske prinesejo otroci in mladostniki od doma.

2. Uporaba skupnih sanitarnih prostorov
• V kopalnico vstopata naenkrat dve osebi. Osebno higieno naenkrat izvajata dve osebi. Pred tem in potem si umijeta roke z milom.
• Pred in po uporabi stranišča si umijemo roke z milom.
• Razkužilo je v dnevni sobi v stanovanju.

3. Prehranjevanje v domu
• Prehranjevanje poteka v stanovanjih.
• Otroci/mladostniki prevzamejo hrano v kuhinji zavoda in jo v termo posodah prinesejo v stanovanje. Pri tem upoštevajo razdaljo 1,5m (ko čakajo na posodo).
• Pred kuhinjo je vedno nameščeno razkužilo, pred vstopom v jedilnico si razkužimo roke.
• Posoda se pere v pomivalnih strojih po skupinah, termo posoda v kuhinji zavoda.
• Otroci, starejši od 12 let in mladostniki ter osebje zavoda v skupnih prostorih: hodnikih, skupnih sanitarijah… nosimo maske. V stanovanjih maske ni potrebno nositi.

II. DRUGI UKREPI ZA PREPREČEVANJE OKUŽBE S KORONAVIRUSOM

1. Izvajanje navodil Nacionalnega inštituta za javno zdravje

Pri preprečevanju okužbe s koronavirusom se dosledno izvajajo splošna pravila in navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje:
• izogibamo se tesnim stiskom z ljudmi in se držimo varnostne razdalje (2 m);
• ne dotikamo se oči, nosu in ust;
• upoštevamo pravila higiene kašlja;
• redno si umivamo roke z milom in vodo;
• v primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
• v zaprtih prostorih nosimo masko.

2. Posebni ukrepi čiščenja in razkuževanja prostorov

Čistilke v domu redno čistijo in razkužujejo predmete in površine, ki se jih pogosto dotikamo (kljuke, pulti, vse dostopne površine sten in oken, straniščne školjke, pipe umivalnikov).

3. Ukrepi v primeru znakov bolezni

V primeru, da kdorkoli od zaposlenih, otrok ali mladostnikov zboli z znaki okužbe dihal (vročina, kašelj, težko dihanje), veljajo naslednji ukrepi: obvestimo otrokove/mladostnikove starše, ki pridejo po svojega otroka z osebnim avtomobilom in ga odpeljejo domov. Zaposleni, ki je zbolel, gre domov.

Ta pravila veljajo, dokler ne bo Vlada RS preklicala izredne ukrepe.

Vodstvo zavoda